Mimarlık Nedir?

Mimarlık nedir sorusunun yanıtı veriliyor.Mimarlık mesleği, belli kurallara ve ölçülere göre yapılar oluşturma sanatı olarak, mimarlık nedir sorusunun yanıtıdır. Mimarın işi, mesleği yapıların güvenli ve estetik kurulması üzerinedir. Yapının oluşturulmasının ilk aşamasından, son aşamasına kadar kontrollerini yapan kişilerdir. Yapının tasarlanmasından, uygulanmasına kadar projelendirmeyi yapar. Projelendirme dışında, uygulama aşamasında da diğer uzmanlar ile birlikte hareket ederek uygulamanın gerçekleşmesini sağlar. Mimarlık nedirdendiğinde direkt olarak yapı oluşturmak için uzman şekilde uygulanan sanattır yanıtı verilir. Mimarlar da bu alanda görev alan, yetkinliği olan kişilerdir.

Mimarlar Ne İş Yapar?

Mimarlar ne işe yapar? Öncelikle mimarlar devlet kurumlarında ya da özel kurumlarda çalışabilen meslek grupları olarak açıklanır; ancak tam olarak mimarlar ne iş yapar? Aşağıda mimarlık sorumluluğu kapsamında olan görev tanımları, mimarlar ne iş yapar sorusunun yanıtı verilmiştir.

  • Bina tasarım önerileri hazırlamak ve profesyonel olarak müşterilere sunmak
  • Tasarım uygulamaları ile bina tasarımları ve detaylı çizimler yapmak
  • Bina ve kullanıcıların ihtiyaçlarını değerlendirerek projenin pratikleri hakkında öneriler sunmak
  • Başından sonuna kadar yapı projelerini kontrol etmek
  • Mimari projenin çevresel faktörlere uygun olup olmadığını kontrol etmek
  • İnşaat profesyonelleri ile potansiyel fizibilitesi hakkında fikir sunmak
  • Mühendis, inşaat yöneticisi ve mimari teknoloji uzmanları gibi diğer alanlarda da uzman olan ekip ile iş birliği yapmak

Sunulan görevler mimarlık nedir ve mimar ne iş yapar, hangi alanda uzmandır sorusunun yanıtıdır. Bu bağlamda kurallara ve yasalara uygun çerçevede estetiğe, çevreye uygun yapılar tasarlayan kişidir diyebiliriz. Alanında uzman olan mimarlar yapıların tasarlanması ve uygulanmasına görev alır.

Nasıl Mimar Olunur?

Nasıl mimar olunur, mimar olmak zor mu? Mimar olmak için nasıl mimar olunur sorusunun yanıtına göre hareket edebilirsiniz. Yapmanız gereken lise eğitiminin ardından üniversite eğitiminize Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde devam etmek. 4 yıllık bir fakültedir.  Türkiye’de İngilizce Mimarlık ve Türkçe mimarlık olmak üzere iki seçeneği var. Bunun için İngilizce olacak seçim yapıldığında hazırlık sınavına ya da eğitimine tabi olunacaktır. Bölüm 5 yıllık bir fakültesi haline gelecektir. Okul bittiğinde ise diploma mimarlık fakültesi mezunu olarak verilecektir. Yüksek mimarlık için ise ardından 2 yıllık yüksek lisans yapılması gerekir. Nasıl mimar olunur sorusunun yanıtı verilmiştir.

Mimarlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Mimarlık hizmeti nasıl sunulur?Yapı ve dekorasyon çalışması yaptıracak olan kişiler mimarlık hizmeti almalıdır. Bunun için hizmet ofisleri, devlet dairelerinde mimari danışmanlık hizmeti gibi seçenekler var. Hizmet talep etmek için yapmanız gereken; yapı hakkında ya da alan hakkında bilgi vererek taleplerinizi sunmaktır. Hayal ettiğiniz ev, iş yeri, plaza ya da bina gibi yapılar hakkında bilgi vermeniz halinde, mimar tarafından aşamalar tamamlanır. Tasarım ve uygulama en iyi şekilde yapılır. Mimarlık hizmeti almanız yapının estetik ve güvenli olmasını sağlayacaktır.

Kaynak : tasarimimarlik.com.tr

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *